Chropowatość powierzchni
Każde ciało stałe ma swoją powierzchnię, którą można rozpoznać za pomocą badania optycznego lub dotykowego. Chropowatość powierzchni to nic innego jak niezgodność lub odchyłek od założonego na rysunku profilu. W odróżnieniu od falistości powierzchni, chropowatość mierzona i badana jest na niewielkich odcinkach, a kluczowa w tym wszystkim jest dokładność. Wynik można opisać za pomocą dwóch podstawowych parametrów: Ra oraz Rz. Warto pamiętać, że chropowatość powierzchni zależy głównie od rodzaju materiału, a także jego obróbki. Zmierzenie tego parametru jest niezwykle istotne, szczególnie, jeśli dwa elementy konstrukcji muszą ze sobą współpracować. W przypadku zbyt dużej różnicy w powierzchni, może dojść do częściowej lub całkowitej usterki. W naszym asortymencie znajdują się niezbędne do badań wzorce i mierniki chropowatości. Chropowatościomierze pozwalają w dokładny sposób określić klasę chropowatości.
Jak sprawdzić czystość powierzchni?
Ocenę czystości powierzchni dokonuje się głównie po to, by określić poziom pozostałości, jakie mogą na niej osiąść lub pozostać. Najczęściej są to różnego rodzaju pyły i resztki olejów na detalach. Nie bez powodu jest to jedno z kluczowych i bardzo ważnych badań. Wiele firm, które specjalizują się w obróbce strumieniowo-ściernej poddaje swoje elementy lakierowaniu. Wówczas czysta powierzchnia sprawi, że dany element będzie charakteryzował się o wiele lepszą przyczepnością nakładanych powłok malarskich. Wówczas element ten zyska o wiele wyższą odporność na korozję.
Wiele branż przemysłowych musi także przestrzegać zasad, które dotyczą odpowiedniego poziomu czystości powierzchni detali, między innymi po procesie śrutowania. Wówczas wykonane produkty zostaną objęte specjalnym certyfikatem, potwierdzającym wysoką jakość. W naszej ofercie znajduje się wiele artykułów, które ułatwiają ocenę czystości powierzchni. Należą do nich między innymi taśmy, a także zestawy do oceny zapylenia.