Pomiar lepkości
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń do pomiaru lepkości!
Jak określić lepkość płynu?
Zjawisko płynięcia farb i lakierów odgrywa zasadniczą rolę podczas procesu produkcji. Lepkość, w przypadku farb, jest najważniejszym parametrem określającym jej właściwości. Lepkość można interpretować jako miarę tarcia wewnętrznego płynu, spowodowanego przez oddziaływania cząsteczkowe. Naprężenia ścinające w płynie zależą w dużej mierze od szybkości jego deformacji.
W przemyśle farbiarskim istnieje wiele metod pozwalających określić lepkość płynu: od prostych kubków przepływowych do skomplikowanych, sterowanych komputerowo wiskozymetrów obrotowych.
Kubki wypływowe: ASTM D1200 FORD DIN53211 ISO2431
Podczas produkcji farb często nie jest potrzebna znajomość wartości liczbowej lepkości. W niektórych przypadkach wystarczy szacunkowa wartość lepkości w odniesieniu do innego płynu. Czas wypływu mierzony w sekundach okazał się bardzo praktyczną wielkością. Określa się go używając kubków wypływowych skonstruowanych według międzynarodowych/krajowych norm. Kubki mieszczą określoną objętość płynu, który wypływa przez kryzę. Powtarzalność takiego pomiaru zależy od:
- dokładnej znajomości wielkości kubka;
- stałej temperatury podczas pomiaru;
- właściwości płynu;
Kubki zanurzeniowe:
Zanurzeniowe kubki czerpalne służą do szybkiego i dokładnego pomiaru czasu wypływu materiałów malarskich i podobnych im cieczy, zarówno podczas produkcji, jak i w laboratorium.